Recenze hry: Red Faction

Recenzováno: 8. srpen 2007
Vydavatel: Volition Inc. / THQ
Rok vydání: 2001
Recenzent: Cybermage
Platforma: PC
HW požadavky: CPU 400 MHz, 64 MB RAM, 8 MB grafická karta, Windows 95/98/ME/2000/XP

Celkový
verdikt

85 %

Grafika:
50 %
Zvuk:
80 %
Hratelnost:
85 %

Váš
verdikt

79 %

počet hodnocení
4

Mars. Planeta neomezených možností. Nová šance pro ty, které Země zklamala. Obrovská korporace Ulthor, slibující zajímavou a výborně placenou práci pro každého takového člověka. Hlavní hrdina se touto korporací nechá zaměstnat, aby zjistil, že všechno je úplně jinak. Spolu s dalšími nešťastníky se těžce lopotí v dolech pod dohledem ozbrojených stráží.
Ty si nenechají ujít žádnou příležitost, aby těžce pracujícím horníkům ještě více ztrpčovali život. Když navíc začnou horníci po desítkách umírat na záhadnou chorobu, o které kolují fámy, že není tak úplně přirozeného původu, je vypuknutí povstání otázkou velice krátké doby. 

Red Faction je klasická FPS z roku 2001, vyrobená firmou Volition (která je známá jedněmi z nejlepších vesmírných simulátorů všech dob, Conflict Freespace a Freespace 2, a také parádní RPG sérií Summoner, jejíž druhý díl vyšel bohužel exkluzivně jen pro Playstation 2). Poté, co se jeden z horníků dostane do sporu se strážným a tento spor vyvrcholí bitkou, ve které horník strážného zabije, vypuká povstání. Strážní střílí po každém horníkovi, kterého potkají, a vám nezbývá nic jiného, než přežít a dostat se z Marsu pryč.

V průběhu hry projdete marsovské doly (část je jich později dokonce zamrzlá), hangáry, ubikace strážných, kanceláře civilních zaměstnanců Ulthoru, nemocniční komplex, řídící středisko, ale dostanete se také na povrch rudé planety a na orbitální stanici. Vaši nepřátelé jsou zprvu strážní s obušky nebo pistolemi, chvilku po začátku hry se k nim přidají těžkooděnci s brokovnicemi, štíty, plamenometem nebo útočnou puškou. V nemocničním komplexu se setkáte s elitními strážemi disponujícími samopaly. Jakmile se povstání rozšíří do dalších částí dolů a Ulthor pozná, že je třeba nasadit ještě větší sílu, přilétá na Mars velká skupina těžce vyzbrojených žoldáků, jejímž úkolem je celé povstání (kterému už napomáhají také někteří zaměstnanci Ulthoru, třeba počítačový expert Hendrix) rozdrtit. Vy máte kromě spousty zbraní (obušek, štít, plamenomet, granáty, výbušnina C4, pistole, brokovnice, samopal, útočná puška, sniperka, kombinace útočné pušky a sniperky nazvaná Precious Rifle, kulomet, dva typy raketometů, magnetický rail gun a četné statické těžké kulomety) k dispozici velmi různorodý vozový park. V průběhu hry se projedete v neozbrojeném důlním kombajnu (kterým můžete přejíždět oponenty), dále využijete klasický jeep, který můžete buď řídit nebo zaujmout pozici střelce. Za polovinou hry usednete také do těžce vyzbrojeného obrněného transportéru. Třešničkou na dortu a jedním z důvodů, proč je Red Faction pořád v některých ohledech nepřekonatelná záležitost, je ponorka a vznášedlo. Díky přítomnosti důlních jezer několikrát plavete ponorkou, ozbrojenou torpédy a likvidujete ostatní ponorky a nebezpečné sonické žraloky. Vznášedlo je vyzbrojené kulometem a raketami a budete s ním likvidovat jednak ostatní vznášedla, druhak pozemní jednotky a strážní věže. V závěrečném souboji hrají vznášedla taktéž nezanedbatelnou roli. Kromě stráží potkáte také výsledky nezdařených genetických experimentů, již zmiňované sonické žraloky, různé roboty, důlní krysy nebo obří červi. Strážní bojují velice slušně, pobíhají z místa na místo, když jsou vážně zranění, tak utíkají z boje a křičí, ať už po nich nestřílíte (aby se po chvilce s novou vervou pustili do boje). Žoldáci jsou velice nepříjemní, v pozdějších fázích hry disponují často rail gunem, kterým jsou stejně jako Vy, schopní pálit přes některé typy zdí. Red Faction také obsahuje pár stealth (plížících) pasáží, které jsou velice slušně vymyšlené. Souboje s několika bossy jsou velice nápadité, ať už se jedná o dva typy obrovského důlního robota, levitujícího doktora nebo velitelku žoldáků. 

Jedna ze záležitostí, která si zaslouží samostatný odstavec, je GeoMod. Tato technologie má obrovský vliv na hratelnost. Jedná se o to, že pomocí explozivních zbraní je možné modifikovat téměř jakýkoliv terén. Pomocí výbušniny C4 se odpálením zdi dostanete do jinak nepřístupné části dolů nebo obejdete zablokované dveře. Raketometem odpálíte část mostu, díky čemuž se obrněný transportér propadne do propasti. Souboje se dvěma roboty jsou díky GeoModu také naprostá nádhera, protože začnete pochopitelně tím, že se kryjete za sloupem. Ale po prvním zásahu raketou zbývá sloupu polovina…
   
Hru pohání engine vlastní výroby. Ačkoli je Red Faction šest let starý titul, tak díky tomu, že si tehdy grafici docela vyhráli (obličeje postav jsou například pokryté texturami reálných osob, což v tehdejší době vypadalo famózně), vypadá grafika pořád obstojně. Maximální rozlišení je sice 1280x1024, ale grafika je hodně detailní. Ačkoli je Red Faction také konzolový titul, tak tento fakt (narozdíl od druhého dílu) nepoznáte ani na grafice.

Hudební složka je velice podařená, výborně podbarvuje celou situaci a melodie vás správně při vašem útěku napínají. Hudba se dynamicky mění podle nebezpečnosti situace. Zbraně parádně rachotí, pokud přežijete výstřel z rail gunu nebo raketometu, budete moci odhadnout polohu útočníka a přizpůsobit svou strategii. Hlavní hrdinové jsou velice slušně namluveni, není také nouze o nějaký ten vtípek.
 
Poslední existující patch (opravný soubor) je 1.20. Na dnešních počítačích se můžete ovšem setkat se dvěma problémy. První problém je technického rázu, v jednom momentu ponorka spuštěná na vodu samovolně exploduje. Tento problém je způsoben vysokou frekvencí procesoru oproti tomu, co bylo v době vydání hry v normě. Řešením je pustit souběžně s Red Faction jakoukoliv náročnou aplikaci, stačí třeba pomocí Fraps típat obrázky nebo spustit souběžně se hrou nějaký film. Druhý problém spočívá spíše v návrhu levelů, na jedno místě potkáte dva nepřátele, kteří jsou nesmrtelní, dokud vznášedlo nezničí blízký most. Nesestřelíte je tedy zdálky, stačí ovšem přijít k onomu inkriminovanému mostu, což spustí sekvenci s jeho zničením a nepřátele je možné normálně zabít. Red Faction také disponuje multiplayerem, který jsem bohužel neměl možnost otestovat. Primárně se ovšem jedná o singleplayer titul.

Red Faction je jeden z nejlepších sci-fi FPS titulů, které jsem doposud hrál. Díky obrovské variabilitě vozidel a prostředí, GeoModu, široké paletě zbraní a úkolů (tichá infiltrace, časově omezené úkoly, možnost jít na některých místech různými cestami, zneškodnění bomby), velice povedenými přestřelkami a sice klišoidnímu, ale nesmírně poutavě vyprávěnému příběhu se jedná o titul, ke kterému se budete vracet. Jeho jedinou nevýhodou je relativní krátkost singleplayer kampaně, což je cena, kterou bylo nutno zaplatit za obrovskou herní variabilitu.

Vaše hodnocení:

Přidejte své hodnocení této hry >>
- 80 % 
Z dřívějšího pohledu vynikající sci-fi akce, dnes stále velmi slušná záležitost, která již přecejen začíná být nahlodávaná zubem času. - 75 % 
V době vydání naprosto vyjímečná FPS. Dodnes velice nadprůměrná hra. - 75 % Romik
Dodnes na tuto damesku vzpomínám s láskou protože tenkrát z hlediska hratelnosti po mě byl lepší snad jen Half life hra měla svoje chyby ale člověk to tenkrát vůbec nevnímal pro mě se stála hra ikonou a nezmění na tom ani to že grafika už dávno nesahá moderním hrám ani po kotníky a zmíněný geo mod byla lahůdka která mě dodneška chybí v hodně hrách a doneška se nestal u her standardem což je dost škoda - 85 % vlkodlak99