Recenze hry: Race Pro

Recenzováno: 7. duben 2010
Vydavatel: SimBin
Rok vydání: 2009
Recenzent: Jiří Hort
Platforma: X360
HW požadavky: -

Celkový
verdikt

69 %

Grafika:
50 %
Zvuk:
80 %
Hratelnost:
75 %

Váš
verdikt

-

počet hodnocení
0

Při vyslovení názvu tvůrců SimBin se většině Pcčkových hráčů závodních her okamžitě vybaví třeba oba díly série G.T.R., GT Legends, Race: The WTCC Game či RACE 07, tedy hry, které patří mezi to nejlepší, co se na poli realistických automobilových simulátorů urodilo. Proto jsem byl stejně jako většina herního světa zvědav, jestli se dnes již mnohaleté zkušenosti tvůrců projeví i při vývoji hry Race Pro, která servíruje konečně i hráčům na konzolích XBOX 360 nášup závodů série WTCC (tj. závodů Mistrovství světa cestovních vozů).

Při prvním spuštění hry jsem na okamžik ztuhl. Tituly SimBinu znám jako své boty, konečně jejich závody mi ukázaly opravdový rozdíl mezi realistickým simulátorem automobilu a arkádou v rytmu série Need for Speed, která s řízením auta má společné jen točení volantem. Ovšem zde něco nehrálo. „SimBin Get Real“. Takto mě vždy vítaly hry od švédského tvůrce. Zde se Get Real změnilo na Get the Game a já začal mít zlé předtuchy…

První, co mne opravdu zamrzelo, byl maximální počet 15-ti soupeřů. Ve skutečnosti se závodů kategorie WTCC účastní 20 až 25 jezdců (tento počet je proměnlivý a závisí na faktu, kde se závody pořádají, neboť ne všechny týmy jsou tovární a soukromé týmy sídlící v Evropě se z finančních důvodů na závody v exotických zemích jako je Brazílie nebo Čína nedostanou). Pozitivní ovšem je, že na výběr je přibližně 25 vozů z této série. Na druhé straně po kvalifikaci zjistíte, že závodu se účastní jen dva piloti světové špičky a to Andy Priaux a Gabriele Tarquini. Trochu nevychytané také je, že pokud si vyberete auto mistra světa ze sezony 07 Andy Priauxe, rázem se na trati budou prohánět dva identické vozy i s totožnými čísly. Moc se mi také nelíbí, že jezdci typu Priauxe jezdí na chvostu startovního pole, zatímco třeba jediná žena ve startovním poli Maria De Villota se svým soukromým Chevroletem Lacetti je vidět často na špici.

Simbin navíc evidentně ušetřili na licencích tím, že hru vydali se soupiskami ze sezony 2007, na kterou vlastní již práva z PC hry Race 07, přestože hra je o rok a půl mladší. Ve startovním poli se tak prohání stále Seaty s atmosférickým benzínovým motorem, přestože značka už dvě sezóny využívá síly přeplňovaných dieslů. Chybí zde také Lada, zato ve startovním poli najdeme stařičkou Alfu Romeo 156 s Jamesem Thomsonem za volantem, která již nějakou dobu soutěž nejezdí.

Ve hře je obsaženo i několik dalších závodních seriálů, kupříkladu závody formule BMW, případně třída GT, avšak v těchto závodech se můžeme dočkat pouze názvu skutečného šampionátu a autentického vozového parku. Místo opravdových jezdeckých jmen a týmů se v těchto závodech prohání neznámí jezdci s vymyšlenými jmény, které jen matně připomínají skutečné jezdce, v týmech, které jsou taktéž smyšleny. Z tohoto důvodu se pak dočkáte nepříjemného překvapení, kdy se sice po trati prohání vozy jako Ferrari 575 GTC nebo vozy Chrysler Viper, ale bohužel zde již nenajdete názvy týmů jako je GTC Competion a takových jezdeckých es jakými jsou například Matteo Bobby a Pedro Lamy. Motoristickým fanouškům (jako já) to bere pocit autentičnosti, na druhé straně ostatním hráčům to asi bude víceméně jedno. Podobně dopadly i tratě. Ve hře se vyskytuje jen třináct tratí a až na dvě americké v Laguna Sece a v Atlantě, které podle mě autoři importovali do hry pro zvýšení prodeje a zájem o hru v zámoří, jsou to okopírované tratě ze hry RACE 07, na kterých se jezdí seriál WTCC. Proto již předem zapomeňte na některé tratě známé z jiných seriálů, na které má hra licenci, jako kupříkladu německý Nürburgring, kde se jezdí závody třídy GT a i závody formule BMW. V Race Pro se této Mekky motosportu nedočkáte, i když tyto kategorie závodů ve hře jsou.

Pokud jsem byl doteď zklamán soupiskami a nastavím počtu protivníků, stejně tak mě nepotěšila grafika. Když jsem se díval před vydáním hry na screenshoty ze hry, vše vypadalo opravdu dobře, kokpit vozu byl velmi dobře vyveden a i okolí vypadlo poměrně realisticky. Ve skutečnosti je však u všech WTCC vozidel jen jeden defaultní kokpit, stejný pro všechny typy vozidel, kokpit formulí 3000 a formulí BMW se mi nelíbí vůbec. Vozidla z venku vypadají poměrně realisticky, bohužel okolí tratě je chudé na detaily.

Co mne opět nepotěšilo je model poškození vozu. Autoři se na obalu dušují realistickým poškozením, ale o něm se nedá mluvit ani náhodou. Vozidla se po nárazu většinou jen odrazí od bariéry, či jiného vozidla bez nějakého poškození. Občas se sice stane, že se nějaké poškození na vozidle objeví, většinou se však jedná pouze o poškozené plechy a rozbité sklo. Obdobně je tomu i u formulí, kdy rovnou zapomeňte na utrhané závěsy kol, či odlétávající kusy přítlačných křídel.

Dosud jsem stále kritizoval, ale je třeba i uznat, že Race Pro není zas tak špatná hra. Věrohodně působí fyzikální model ovládání vozu. Vozidlo reaguje tak jak má, při vypnutých asistentech jako ABS nebo regulace prokluzu je auto těžce ovladatelné a vy si opravdu můžete připadat, že ovládáte závodní speciál. Je vidět, že tohle chlapci ze Švédska nezapomněli. Podobně jsou na tom zvuky, které působí výtečně, minimálně z pohledu člověka, který několikrát navštívil závody třídy WTCC a GT. Velmi dobře na mě zapůsobila i umělá inteligence, která se snaží být důstojným soupeřem. Na nejvyšší obtížnost Vám již soupeř nic nedaruje zadarmo a vy se opravdu musíte snažit.

Multiplayer na jedné konzoli je ve hře obsazen ve dvou formách. Klasický split screen je zde nahrazen novinkou nazývající se Hot Seat, kdy se s kamarádem střídáte po určitých úsecích a to buď tak, že závodíte proti sobě, či se střídáte u řízení jednoho vozu. Časový úsek je dlouhý od půl do jedné minuty a mezitím co ovládá jeden hráč vozidlo, je vozidlo druhého hráče co zrovna neřídí, ovládáno umělou inteligencí. To však má několik bolestných míst. Asi největším problémem je, když časový úsek, kdy ovládáte vůz končí před zatáčkou a kontrolu nad ním přebírá AI. Zde je komplikace v tom, že umělá inteligence občas zapomene dobrzdit a vy kvůli této hlouposti ztratíte mnoho cenných míst ve startovním poli. Lépe už je to s hraním po Xbox Live. Jediný problém občas bývá s dostupností serverů, ale to jsou jen občasné chybky, které mě osobně nějak nevadily.

Co říci závěrem? Pokračování herní série Race a GTR na XBOX 360 se ne zcela podařilo a ještě nyní jsou mé dojmy ze hry dosti rozporuplné. Čekal jsem jednoduše více. Zklamala mě grafika a poškození vozidel. Doufal jsem také, že co RACE 07 chybělo na PC, to dožene na XBOX 360, ale bohužel nestalo se tak. Pokud tedy máte rádi realistické závodění a nelpíte tolik na grafice a poškození vozu, nemáte doma PC s RACE 07, budete zde jako doma. V opačném případě vás hra pravděpodobně neoslní. Nejlepším závoděním na XBOX 360 zůstává tedy FORZA MOTORSPORT 3.
Vaše hodnocení:

Přidejte své hodnocení této hry >>

V hodnocení zvažte fakt, zda hra, kterou hodnotíte je skutečně žánrově to, co jste chtěli hrát. Dát kupříkladu hororu nízké hodnocení jen proto, že nemáte horory rád/a je slabý argument. Hodnoťte prosím jen hry v žánru, který si rádi zahrajete

10% Hrůza a děs po všech stránkách bez jediné pozitivní vlastnosti.
20% Hra, která má jen záblesk něčeho zajímavého, který je však zadupán do země zásadními chybami v konceptu či totální nudou.
30% Velmi slabý titul, který si zahrajete jen v krajní nouzi.
40% Slabší titul, který dokáže zabavit, ale ničím neupoutá nebo hra s dobrým konceptem a řadou chyb.
50% Průměrná hra, která má své dobré momenty, ale ničím nenadchne, nepřináší nic moc nového, případně sráží nové principy chybami v hratelnosti.
60% Lehce nadprůměrný titul, který již lze doporučit, není to nikterak inovativní titul a jde v již dlouho osvědčených kolejích jiných her.
70% Dobrá hra, která nabízí fajn hratelnost, obsahuje nějaké chybky, které však nejsou zásadního charakteru nebo hodnocení ovlivňuje fakt, že díky svému věku hra již malinko ztratila své kouzlo, lze ji však určitě doporučit fanouškům žánru.
80% Výborná hra se skvělou hratelností, drobnosti, hře lze vytknout jen drobnůstky, hra patří k tomu nejlepšímu v rámci svého žánru.
90% Brilantní hra, které je opravdu možné vytknout jen málo, je novátorská a zábavná.
100% Naprosto výjimečný titul, který nemá v žánru obdoby, klasika všech klasik.

Vaše hodnocení v procentech (10% = nejhorší, 100% nejlepší) %


Krátký popis vaší zkušenosti s hrou, taková minirecenze (max. 500 znaků).
Prosím vyvarujte se jakýchkoliv odkazů na jiné internetové stránky, vulgarismů a textů, které s danou hrou nesouvisí

Jméno:
Popis:


Vyřešte rovnici: 3 + 5 =