Recenze hry: Just Cause 2

Recenzováno: 14. duben 2011
Vydavatel: Eidos
Rok vydání: 2010
Recenzent: Libor Šebesta
Platforma: PS3
HW požadavky: -

Celkový
verdikt

83 %

Grafika:
90 %
Zvuk:
80 %
Hratelnost:
80 %

Váš
verdikt

-

počet hodnocení
0

Víte už kam vyrazit na letní dovolenou? Pokud ne, Just Cause 2 má pro vás skvělou nabídku. Vydejte se s ním na ostrovní stát Panau kdesi v jihovýchodní Asii. Svůj klidně i 100 hodinový pobyt budete trávit na 1 000 km2, kde najdete tropickou džungli, vyprahlou pustinu, sněhem pokryté vrcholky hor, písečné pláže, rozsáhlé vodní plochy, obří mosty tyčící se vysoko nad zemí, rušná velkoměsta i zapadlé vesničky. Zkrátka naprostá nádhera, pro niž jsou všechny ty  superlativy namístě. Pro vlastní přepravu po celém ostrově si můžete „vypůjčit“ jakékoliv ze stovky vozidel a pohybovat se ať už po zemi, po vodě nebo vzduchem. Věnovat se můžete plavání, potápění, horolezectví, skákaní padákem, závodění nebo se jen tak projíždět a kochat se krajinou. No co říkáte? Nezní to skvěle? Tropický ráj na zemi Panau vás vítá.

Tak nějak takhle by vypadal katalog letních zájezdů tuzemských cestovních kanceláří. A měl by 100% pravdu. Jen jaksi zapomněl zmínit, že v této malebné zemi je u moci fašistický diktátor zbrojící na třetí světovou válku, žije tu pomalu více vojáků než civilního obyvatelstva a své právo moci zde uplatňují i další 3 ozbrojené skupiny. Tak co, stále máte chuť vyrazit? Že je vaše odhodlání ještě větší? Ani se vám nedivím.

Do takto napjaté situace přichází i hlavní hrdina, agent Rico Rodriguez alias Scorpio. Jeho poslání je prosté: vypátrat svého bývalého parťáka a mentora, s nímž agentura ztratila kontakt a podezřívá ho ze spolupráce s místním režimem. Aby Rico získal informace o tom, kde se jeho parťák nachází, nechává se najmout zdejšími frakcemi, pro které vykonává špinavou práci a neustálými sabotážemi oslabuje vládnoucí režim. Celá země se tak pro něj stává jedním velkým hřištěm bez jakýchkoliv pravidel.

Při prvním spuštění hry se vám naskytne pohled na skutečně obrovskou mapu posetou 368 body. Ty zastupují civilní města a vesnice, vojenské základy, přístavy a letiště, které se vám na mapě odkryjí ve chvíli, kdy do nich vstoupíte. V každé oblasti je několik zničitelných objektů a bonusových balíčků, jako jsou peníze, vylepšení zbraní, vozidel nebo života. Když v oblasti posbíráte a zničíte vše co lze, označí se lokace na mapě zelenou značkou, a vy víte, že jste v dané oblasti dosáhli 100%. Abyste nemuseli hledat dlouho, jsou aktivní objekty značeny. Zatímco balíčky se lesknou již z dáli a při přiblížení se na obrazovce objeví i šipka, zničitelné objekty jsou označeny bílou hvězdou v červeném poli – symbolem státního majetku. Sem spadají benzínové pumpy, cisterny, sila, generátory, komíny, zásobárny vody, ropovody a spousta dalšího. Přitom jak tu či onu stavbu zničit záleží zčásti na vás, zčásti na konkrétním objektu. Někdy postačí pár ran ze samopalu, s většími objekty si hravě poradí jen raketomet nebo C4, u některých budete muset sekvencí tlačítek přetížit systémy. To vše budete dělat proto, abyste rozpoutali opravdový chaos. Ten je tu dokonce měřitelnou veličinou. Čím větší chaos rozpoutáte, tím více vojenských jednotek po vás půjde, takže zatímco při prvním stupni vám budou dělat potíže jen lehce vyzbrojení vojáci na motorkách a v autech, při páté úrovni po vás půjde už několik raketami a kulometem vyzbrojených vrtulníků spolu s těžce vyzbrojenými elitními jednotkami. Stačí jen málo a ráj na zemi se změní v opravdové peklo...

Abyste i v takovýchto situacích dokázali obhájit své právo na život, jste vybaveni řadou vychytávek. Tou první jsou, jak již to bývá, zbraně. Jedna těžká na zádech, dvě lehčí při každé ruce. Příruční zbraně mají originální zaměřovací systém. Ačkoliv obě míří do jednoho bodu, každou ovládáte jiným tlačítkem. Můžete si tedy vybrat zda budete pálit z obou zároveň, střídavě, nebo jednou rukou pálit a druhou házet granáty. Všechny příruční zbraně spolu lze libovolně kombinovat, takže zatímco v jedné ruce můžete mít samopal na vzdálenější cíle, v druhé budete svírat brokovnici pro ty, jenž by vám chtěli narušit vaši intimní zónu.

Druhou a nejdůležitější vychytávkou je duo vystřelovací hák/padák. Nejprve k háku. Zařízení připevněné k levé paži vám umožní vystřelit lano ke vzdálenému objektu a bleskově se k němu přitáhnout. Udržíte se díky němu i na svislých objektech nebo zavěšeni pod nepřátelskou helikoptérou. Můžete ho použít ale i jako zbraň pro boj zblízka nebo s ním spojit dva předměty k sobě. Např. přivázat vojáka za jedoucí vozidlo, přišpendlit ke stěně budovy nebo strhnout z vysoké věže. Ta pravá zábava ale přichází při společném užití s padákem. Ač to zní zvláštně, padáků máte neomezeně a nemusíte je užívat jen ke skokům z výšky nebo úniku z hořící helikoptéry. Stačí nasednout do vozu, nabrat pořádnou rychlost, otevřít za jízdy padák a už se vznášíte nad krajinou. Stejně to funguje i ve chvíli kdy se hákem přitahujete k nějakému objektu. Správným užíváním této kombinace lze urazit obrovské vzdálenosti bez nutnosti přistát.

Asi už vám došlo, že o realitu tu zas až tak nejde. Otvírat padák z jedoucího vozu, stát na letící stíhačce nebo přeskakovat z helikoptéry na helikoptéru jen tak někde neuvidíte. Komu to vadí a chce realitu, nechť vypne konzoli a vyrazí ven mezi lidi. Takovéto kaskadérské kousky jsou totiž denním chlebem našeho hrdiny. Vhod mu přijdou hlavně při kradení vojenských vozidel. V jedné příkladné akci s ním musíte vylézt z jedoucího vozu na kapotu, přeskočit na nepřátelský vůz, držíc se přední masky odstřelit spolujezdce, krátce se s řidičem porvat o volant a poté už budete ve vojenském Hummeru s vězněm na zadním sedadle ujíždět vstříc slunným zítřkům.

Posledním ale neméně důležitým pomocníkem je váš parťák s helikoptérou. Kdykoliv si u něj můžete objednat něco z jeho katalogu zbraní a vozidel a on vám je okamžitě doručí přímo k nohám. Všechno zboží si u něj můžete za nasbírané balíčky postupně vylepšovat, takže po několikátém upgradu vám klidně namontuje na vaši terénní buginu i raketomet. Krom toho všeho slouží také jako vaše soukromé taxi, a za malý poplatek vás přenese do kterékoliv vámi objevené lokace.

Toto všechno jsou hlavní taháky, na které tvůrci hry vsází. Přitom ale zapomněli na jednu podstatnou věc – na příběh. Ten, místo aby byl hnacím motorem celé hry, má funkci něčeho, co vám v Mc Donaldu přihodí k vašemu Happy Mealu. Pouhých sedm příběhových misí a je po všem. Samozřejmě, jakmile tohle splníte, je tu stále ještě dost úkolů od místních frakcí, ale tady je situace ještě horší. Neustále se opakující stejné animace, úkoly podobné jako vejce vejci, dějová linie žádná. Je velká škoda, že tvůrci nedokázali využít rozmanitosti prostředí a unikátních dovedností hlavního hrdiny k vytvoření neotřelých a zábavných úkolů. Jediným zábleskem originality v šedi stereotypních úkolů jsou mise v nichž přepadáte ozbrojené konvoje, které jen dokazují, co všechno by bylo možné, kdyby se vývojáři alespoň trochu věnovali příběhu a variabilitě misí.

Kvůli tomuto faktu hra působí trochu jako droga. Při prvním spuštění užasnete, budete nadšeni okolní krajinou a nebudete chtít nikdy přestat. Po čase ale pocit opojení vyprchá a vy pochopíte, že “kromě“ efektních výbuchů a úžasného zpracování krajiny vám hra již nic jiného nenabídne. V tuto chvíli je dobré hru na chvíli odložit a počkat, dokud se u vás opět nedostaví touha objevovat krásy Panau a likvidovat vojenské základny. Jinak by se totiž mohl dostavit pocit předávkování, po kterém byste hru odložili a již nikdy se k ní nevrátili. A to by byla opravdu velká škoda.










Video:

Vaše hodnocení:

Přidejte své hodnocení této hry >>

V hodnocení zvažte fakt, zda hra, kterou hodnotíte je skutečně žánrově to, co jste chtěli hrát. Dát kupříkladu hororu nízké hodnocení jen proto, že nemáte horory rád/a je slabý argument. Hodnoťte prosím jen hry v žánru, který si rádi zahrajete

10% Hrůza a děs po všech stránkách bez jediné pozitivní vlastnosti.
20% Hra, která má jen záblesk něčeho zajímavého, který je však zadupán do země zásadními chybami v konceptu či totální nudou.
30% Velmi slabý titul, který si zahrajete jen v krajní nouzi.
40% Slabší titul, který dokáže zabavit, ale ničím neupoutá nebo hra s dobrým konceptem a řadou chyb.
50% Průměrná hra, která má své dobré momenty, ale ničím nenadchne, nepřináší nic moc nového, případně sráží nové principy chybami v hratelnosti.
60% Lehce nadprůměrný titul, který již lze doporučit, není to nikterak inovativní titul a jde v již dlouho osvědčených kolejích jiných her.
70% Dobrá hra, která nabízí fajn hratelnost, obsahuje nějaké chybky, které však nejsou zásadního charakteru nebo hodnocení ovlivňuje fakt, že díky svému věku hra již malinko ztratila své kouzlo, lze ji však určitě doporučit fanouškům žánru.
80% Výborná hra se skvělou hratelností, drobnosti, hře lze vytknout jen drobnůstky, hra patří k tomu nejlepšímu v rámci svého žánru.
90% Brilantní hra, které je opravdu možné vytknout jen málo, je novátorská a zábavná.
100% Naprosto výjimečný titul, který nemá v žánru obdoby, klasika všech klasik.

Vaše hodnocení v procentech (10% = nejhorší, 100% nejlepší) %


Krátký popis vaší zkušenosti s hrou, taková minirecenze (max. 500 znaků).
Prosím vyvarujte se jakýchkoliv odkazů na jiné internetové stránky, vulgarismů a textů, které s danou hrou nesouvisí

Jméno:
Popis:


Vyřešte rovnici: 4 + 5 =